
Många tipsar om John Virapen.
Han var tidigare vd för läkemedelsjätten Eli Lilly i Sverige och har skrivit en kritisk bok om läkemedelsbranschen.
Där berättar han bland annat att han själv mutat en konsult på Socialstyrelsen för att lansera ett antidepressivt läkemedel i Sverige.
I en intervju med livegranskningen är Virapen kritisk mot adhd-mediciner (”ingen vet vad adhd är”) och diagnoser (”tas fram för att läkemedelsbolagen ska tjäna pengar”)
Virapen och hans bok används som ett slagträ i debatten av olika intresseorganisationer och har flera gånger dykt upp i kommentarsfälten på den här sajten.
Men vad är sant?
LIF, läkemedelsbolagens branschorganisation, har kraftigt tagit avstånd från John Virapens bok och menar att den bild han ger av branschen inte är aktuell längre.
Virapen fick också sparken från Eli Lilly 1985, för 23 år sedan. Detta eftersom han ansågs ”kontroversiell”. Han flyttades till Puerto Rico, lämnade senare bolaget och blev konsult.
Uppgifterna om den mutade Socialstyrelsen-konsulten tycks dock vara relevanta.
Han ställdes aldrig inför rätta – men åklagaren har i efterhand konstaterat att han med nuvarande lagstiftning hade blivit åtalad.
















Nä vad som hände för _26_ år sedan är väl inte så relevant tycks det. Vad var eran världsbild för 26 år sedan liksom.
Det är högst relevant i dag. med alla läkare som endast vill käna
pengar på folks lidande.
På vilket sätt tjänar läkare pengar på lidande? Får dom bonus för varje patient de träffar eller varje medicin de skriver ut? En läkare är fast avlönad, har inga ekonomiska incitament för att skriva ut ett eller annat preperat förutom de sparbeting politiker ställer på deras arbetsplats.
Jo då, läkare åker på konferenser och andra mutliknande tillställningar. Sedan väljer de medicin till patienten…
Du lever med en över 20 år gammal bild av verkligheten. Läkemedelsbolagen får inte finansiera några läkarkonferenser enligt sitt numera ganska hårda regelverk. Idag får läkare – tyvärr – nästan inga konferens alls eftersom inga landsting heller kan finansiera det. Kolla vilka regler som gäller för läkemedelsföretagen på http://www.lif.se, du kommer att bli ganska förvånad.
Dock så är väl fortfarande majoriteten av de medicinska böckerna som används som kurslitteratur starkt präglade av läkemedelstillverkarna, innehåller deras studier och slutsatser mm… Har även hört att de ska vara direkt bekostade/sponsrade av läkemedelsbranchen, men då jag inte vet källan för det så får någon med insyn gärna bekräfta eller rätta…
Nä vad som hände för _26_ år sedan är väl inte så relevant tycks det. Vad var eran världsbild för 26 år sedan liksom.
Nu börjar det bli lite väl oseriöst framför allt med vilseledande rubriksättning. 25 år sedan? Guilt by association.
Gammal skåpmat är väl sällan intressant, eller hur
skriv hellre hur man kan förbättra vården idag, en åtgärdslista, eller en alternativ vård kyrkan som så mångs pekat finger åt låt dom komma in o skapa en alternativ vård där man inte gör barn till narkomaner. Alternativmedicin är den så fruktansvärt hemsk? många spottar åt Örtter o växter starta upp stora sociala kooperativ med alternativ medicin, låt patienterna odla sök medel från sociala utvecklingsfonden. Låt även distriktsmottagningarna vara ett sätt att komma in i psykiatrin, ta bort spökena om att alla som är inom psyk mördar o att vårdpersonalen bara är skit. ta kontakt med kändisar som har diagnoser lyssna på lyckade fall av psykiskt sjuka skriv böcker med patienter inte mot patienter som tex trygghetsnarkomanens land. Altt det här skulle kunna bli möjligt bara någon med drivkraft tog tag
Vänta….vill bolagen tjäna pengar? Really. Är folk så naiva att dom tror annat?
Skriv även hur stor positiv inverkan adhd medicin faktiskt skänker barn, familj o nära omgivning och framställ det inte enbart som något ondskefulla läkemedelsföretag vill kränga. Utan medicin hade vår familj splittrats för länge sen, vår son hade haft noll vänner, ångest inför skoldagar då han ses som någon som bara förstör.
Mediciner som finns skänker i många många fall livskvalitet och orken till en ljusare framtid, men som ni vinklar o fokuserar endast på rötäggen inom branchen finns risken att ni skrämmer bort familjer som nu aldrig kommer våga hjälpa sig själva till ett värdigare liv.
Och ni som ska kritisera detta inlägg, prova lev med ett ADHD barn i ett par dagar o dagar då de inte medcineras så får n själva se vad jag pratar om. Fråga även vuxna som har fått sin diagnos i vuxen ålder vad de inte hade gjort för att fått medicin som barn. Hela deras liv hade sett annorlunda ut.
Bättre utredningar, bättre information, mer pengar till skolorna för dessa barn, finns minst ett barn i varje klass som har det (säg ngt annat o ni är blinda) så kanske det kan komma ngt mer positivt ur detta.
Så less på denna smutskastning mot medicinen, sätt dit de giriga utan att smutskasta mediciner som faktiskt räddar barn, familjer, äktenskap och framtider.
Ett barn med ADHD påverkar så många fler än bara sig själva.
Det är viktigt att se det från båda sidor. Stora kontraster där man antingen stödjer Concerta Metamina och Ritalin eller vägrar att inse att det kan hjälpa.
Självklart vill bolagen tjäna pengar. Är väldigt övertygad om att bromsmediciner för HIV är så förtjänstfulla att ett HIV-vaccin inte är med på diverse chefers önskelista inför jul.
Men jag har svårt att tro att det skulle vara mer än kanske 1 på 100 som har damp (ADD/ADHD).
tack, äntligen ett inlägg som är någorlunda balanserat. Känns som debatten är så otroligt infekterad.
tack, äntligen ett inlägg som är någorlunda balanserat. Känns som debatten är så otroligt infekterad.
adhd är bara en term för att sopa undan andra problem under mattan. Ett enkelt sätt för föräldrar, lärare och omgivning att ”stänga av” problemen, som i de flesta fall grundar sig i socialaproblem, antingen skapade av samhället eller närmare.Alla ”problem” går att medicinera bort, men precis som med kärnkraften kommer bieffekterna att nå ytan förr eller senare… Förmodligen när barnet inte längre är ett barn, utan tvingas deala med det som en vuxen.
Skam på alla föräldrar som proppar sina barn fulla med droger, snarare än att deala med problemen på andra vis!
vill du veta hur det är att ha ett ADHDbarn? morgonen kan börja fem halv sex för hon inte har ro att sova längre, då kan hon somnat 22 eller 22.30 för hon inte får ro och somna förrän dess.
I skolan klarar hon inte ta in allt hon skall lära sig, för hennes arbetsminne ligger långt efter vad en normal 11 åring skall klara. så ligger väl efter kanske 2 årsklasser, och då kämpar hon i en liten klass för hon klarar inte av en stor klass, för då slår det mer bakut för hon och hon kan inte ta emot någonting. Hon har humörsvängningar hela dagen så du kan aldrig räkna ut vad hon har för humör. hon är still högst 15-20 minuter.
och om du vill veta så har vi samma uppfostran på alla 3 barn vi har och de andra har inga problem.
Med medicinen klarar hon iallafall fokusera i skolan, hon får ta en om dagen inte mer och effekttiden är under skoldagen, hemma är effekten slut.
så problemen sopas aldrig under mattan de finns alltid där och nya kommer hela tiden. för de flesta som inte ser henne så ofta tror ju inte hon har problem.
det är vi föräldrar som får ta skiten och höra hur odugliga vi är från de som inte vet eller vill veta
Alla barn är olika och behøver en individuell uppfostran! Särskilt de barn som sliter lite mer. Om ni trots vetskapen om att erat ena barn har adhd uppfostrar det lika som de andra 2 borde ni tänka om och inte bara tro att medicinen ska ordna det!
jag skrev nog aldrig nåt om att medicinen fixar allt eller hur? vad jag skrev så hjälpte den hon att vara fokuserad under skoltiden. Efter skoltiden så vet jag att hon inte har någon effekt av medicinen och kommer aldrig ha heller…
då är nog upp till oss föräldrar att uppfostra eller hur med vetskapen hur hon reagerar på olika saker.
så medicinen är ett redsakp att klara skolan
Varför tror du medicinen bara fungerar i skolan?
Sömnproblem=ADHD
motion+ social interaktion och just nu är strattera bäst. varning för amfetamin. neurondöd och oönskad personlighet förändring. största problemet är sömnen. men inte bara kemisk sömn. harmonisk sömn!!!
Sömnproblem=ADHD? Det finns även andra diagnoser med sömnproblem. Sköldkörtelsjukdom kan skapa problem i hela kroppen.
Helt otroligt att en del föräldrar inte fattar att det är krävande att ha barn, en elvaåring kan bete sig på olika sätt kära sig saker olika fort och sitta stilla olika mycket men det gämnar ut sig om man har ro att vänta, inte fasen skall man trycka i dem knark för detta! Lär sig alla att räkna lika bra under samma årskurs? Om inte.. Onormalt in med knarket….helt sjukt barn lär sig olika snabbt och utvecklas olika! Lägg mer tid på era barn, oftast är det inte barnen som misslyckats utan istället föräldrarna.
haha fan vad du har noll koll.
Skriv ditt telefonnummer så kanske vi kan ordna så att du kan få sitta barnvakt.
Vi behöver verkligen en break och du verkar vara ett riktigt proffs på detta.
Med avseende på frågan ovan om verkan bara under skoltid: Om du hade haft någon kunskap om läkemedel och inte bara en massa tyckande, så hade du vetat hur man doserar läkemedel för exv. ADHD. Ibland är det dumt att skriva för mkt…
Bieffekterna av ett liv av utanförskap pga av inte vara ”normal” är att föredra tycker du då? Tänk dig själv att varje dag göra dig ovän med barn i en skolklass o barn är inte sena med att reta någon som är annorlunda. Tänk dig även att inte kunna koncentrera sig för att man inte kan sitta still, man kan inte sortera alla intryck som kommer rusande utan något som helst inte filter, att ständigt höra ett slags störande brus i sitt inre som förhindrar ens samverkan med andra.
Om du är förälder själv, vill du med handen på hjärtat låta ditt barn växa upp så och ta chansen att ditt barn inte växer upp olyckligt och med ett väldigt stort bagage in i vuxenlivet?
Hur är det bättre föräldraskap undrar jag. Att dag in o dag ut se sitt barn lida för att de känner sig bortstötta av andra för något de inte rår för. Men o andra sidan skiter jag i vad andra tycker om medicinering eller ej, jag vill bara ge mitt barn de bästa åren av sitt liv ett värdigt minne!
Du skall inte skriva här, eftersom du klart och tydligt inte är insatt i dessa svåra sjukdomar.
Utan kunskap ska man inte uttala sig…. Har ett barn med flera diagnoser fastställda o också provat medicinering, har vänt ut o in på mig som förälder o gjort allt som man bett mig om… Att säja att problemen inte finns o att man lätt tar bort dom med medicin är ytterst korkat o väldigt naivt sagt! // Annika
*skratt*
Pröva att få en adhd-diagnos i vuxen ålder, inse att ”oj då. Det förklarar ju en hel del. Typ hur jag har fungerat i hela mitt liv. Vad mycket jag faktiskt gick miste om”. Få sedan erbjudande om behandling, pröva ett tag. Återkom sedan. Observera att det här förstås kräver att du faktiskt har ADHD, jag vet inte om du har det. Men jag har det.
Jag lever med ett ”ADHD-barn” och skulle ALDRIG i livet ge honom medicin!!! Jag vet också vad jag pratar om! Han är 17år och visst det har varit tufft men jag ångrar inte en sekund att jag stått emot alla dessa erbjudande med medicinering. För det ska gudarna veta att vi fått erbjudande om… Vi har provat andra alternativ som t.ex. massage, omändrad kost, healing mm och framförallt har vi gett honom TID! Jag skulle kunna skriva mycket mer men det jag vill säga är att det går visst få ett bra liv med ADHD-barn UTAN medicinering! Läs gärna på http://www.kmr.nu
KMR, Kommitén för mänskliga rättigheter (lol?) är Scientologernas propagandaorganisation gentemot psykiatrin. De vill att folk med psykiska problem skall använda deras metod uppfunnen av Hubbard, d.v.s. dienik, där man skall göra sin inre tetan glad. KMR är en organisation som är en del av scientologerna, skapad av, stödd av, lyder under, scientologerna. Viktigt för folk att veta. Informationen där är extremt partisk, ofta väldigt dåligt källbelagd, och har som tes att psykiatri är dåligt, punkt.
Alla ADHD-barn är ju likadana… eller?
Taskigt att du inte ser ditt barn som en individ utan som ett ADHD-barn, som en i mängden.
…förstår inte riktigt vart du vill komma :-S eller hur du menar.. har du uppfattat att jag inte ser mitt barn som en individ så har du uppfattat helt fel… just för att jag ser honom som en egen individ så vill jag inte ge honom adhd-mediciner!!! :-D
Du lever med ett adhd barn, då borde du också veta att alla dessa barns problematik ser otroligt olika ut!! Jag jobbar själv med adhd barn/ungdomar och vet att det finns dom som klarar sin vardag utan medicin men vet också att det finns dom som inte hade orkat med sitt liv utan sina mediciner… Mycket beror också på hur utåt agerande man är i sin adhd… Och det finns olika grader i adhd:n som avgör hur allt fungerar för varje individ… Det är oerhört sorgligt och läsa vissa av dessa inläggen, då många dömmer utan kunskap eller enbart av vad deras egna barn klarar!! Man måste väl förstå att varje människa är olika individer och fungerar olika, vare sig man har ett funktionshinder eller inte… Min bror fick diagnosen som 30år gammal och är idag medicinerad och han känner idag att han klarar av en vardag och kan finna ett lugn som han aldrig haft innan. Han är oerhört tacksam för sin medicin och vill inte vara utan den!!!
En av töserna jag jobbar med är 9år och hon är medicinerad. Hon har provat vara utan medicin med det blev katastrof. Under tiden som hon var utan så provade dom allt med kost och motion, massage osv men allt var fruktansvärt för henne, utan hennes medicin. Inget i hennes vardag fungerade… Hon fick tillbaka medicinen efter 6 månader utan och efter ett tag så kunde hon landa igen. Vardagen för henne är inte problem fri men hon kan lättare sortera och styra sin frustration, hon vill inte vara utan sin medicin!!!
Det handlar inte om att droga ner dom, det handlar om att dom ska få en ärlig chans i livet och kunna fungera på en någorlunda normal nivå och få bli accepterade för den dom är…
Vet ni att många som är drogmissbrukare har adhd??
Fundera på varför dom tar droger, jag vet då jag har upplevt det med min svåger som fick diagnosen som 35år gammal… Döm inte bara ut ifrån det ni hör eller har på era egna barn/ungdomar, lär er se individen i sig och förstå deras problematik ur alla perspektiv… Adhd är verkligt även om många tycker att det endast är ouppfostrade barn och att dom är lite överaktiva, det handlar om så mycket mer!!!
Så sant som du skriver Asa.
Det är nästan det värsta tycker jag som förälder, att behöva förklara om och om igen vad ADHD är.
Man kan säga till någon ”vår son har ADHD” och personen man säger det till ser förstående ut, men jag ser på en gång att personen inte har en aning om vad det är.
Och hur skulle de kunna förstå, de lilla de tror sig veta har de läst i någon artikel, som inte alls handlar om problematiken för ADHD personer dras med.
Jag har lärt mig att det enda sättet en utomstående ska kunna förstå vad ADHD egentligen är, är att leva med en sådan person i ett par dagar. Det räcker inte med att vara med i ett par timmar som åskådare.
Vår egen svärmor förnekade faktumet i flera år innan hon fick se till slut vilka utbrott som kom.
Hon trodde som alla andra att vi föräldrar gjorde något fel, hehe gud så fel hon hade insåg hon till slut.
Men det tog sin lilla stund.
Problemet i vårt samhälle är att många sitter hemma i sin trygga vardag och med hjälp av media och internet så tror många att de har blivit experter på allt.
De tittar på Nanny akuten och tror de är lösningen på alla ”jobbiga” barn. Det är föräldrarna som inte orkar eller kan bättre ser man ju i det programmet.
Sen ser det sådana här forum och eftersom de inte vet bättre så tror det på en gång att det är föräldrarna som är till skuld, de tror på fullaste allvar att det är amfetamin vi stoppar i ungarna, samma doser och samma skumma preparat som gatuknarkare stoppar i sig.
De vet inte bättre, de tror att föräldrar misstänker ADHD idag så stoppar föräldrar i dem droger imorgon.
De har ingen aning om vilken process det faktiskt är att få till en utredning, att det tar flera månader, att man ska få sitt hemmaliv undersökt, att barnen ska prova olika mediciner för att hitta den rätta sorten och dosen. De har ingen aning om vilken prövning det är för HELA familjen att genomgå detta.
De har inte heller någon aning om hur påfrestande det är att dag ut och dag in behöva ta skiten från allt detta.
För det är inget annat än en skitsituation jag inte önskar mina värsta fiender, MEN jag tar det för jag älskar mina barn och gör allt för dem.
Det jag önskar är att om man inte vet vad fan man pratar om, så ska man helst inte låtsas att man gör det heller.
Jag lever med ett ”ADHD-barn” och skulle ALDRIG i livet ge honom medicin!!! Jag vet också vad jag pratar om! Han är 17år och visst det har varit tufft men jag ångrar inte en sekund att jag stått emot alla dessa erbjudande med medicinering. För det ska gudarna veta att vi fått erbjudande om… Vi har provat andra alternativ som t.ex. massage, omändrad kost, healing mm och framförallt har vi gett honom TID! Jag skulle kunna skriva mycket mer men det jag vill säga är att det går visst få ett bra liv med ADHD-barn UTAN medicinering! Läs gärna på http://www.kmr.nu
Mycket bra skrivet!!! Är själv stödfamilj till barn med adhd och har en bror som fick diagnosen som 30åring och en svåger som fick diagnosen som 35åring… Det du skriver stämmer fullt ut!!!
Det är säkert mycket krävande att ha ett barn som har ADHD men tänk också på själva principen här. Det som görs är att man ger droger som en lösning. Droger fungerar, inget snack om den saken, men alla droger har en baksida:beroende, biverkningar etc.
Amfetamin skänker säkert livskvalitet och ork till en ljusare framtid - så fungerar droger men de skänker antagligen också det ovanstående.
Du har rätt, Eskil77, medicinering i all ära MEN endast i det akuta stadiet! I samband med det akuta skedet skulle krav på bättre vård och information kunna få många familjer att förstå att hela familjen kan bli friskare genom en livsstilsförändring – en livsstilsförändring som hälsovården borde ta ansvar för!
Ansvaret består i att informera familjen, om att det som är ärftligt inte är diagnosen i sig utan vad den här släkten bär på; svårigheter med att bryta ned proteinerna i mjölk-, mjöl- och sojaprodukter vilket bland annat medverkar till en läckande tarm, en sockeröverkänslighet etc. (läs mer på http://www.npif.no eller lyssna till http://www.youtube.com/watch?v=Qy7-RIYk-t0 – där finns utökad dokumentation från konferensen på samma sida) – inklusive informationen, om att de kan våga hjälpa sig själva till ett värdigare liv genom en livsstilsförändring, borde vara EN GLASKLAR SKYLDIGHET som den svenska sjukvården är given att stå för (allt enligt HSL och FN:s konvention för funktionshindrades rättigheter, Agenda 50).
OM sedan inte en tio månaders coachad livsstilsförändring leder till något resultat (vilket den garanterat gör i minst 80% av fallen) är naturligtvis en fortsatt medicinering tillsammans med en anpassad livsstilsförändring självklart given!
MEN före en livslång medicinering skall krav ställas på en tio månaders kontrollerad livsstilsförändring – tillsammans med självklar kompensation för de dolda funktionshinder som individen bär på.
ALLT detta kräver en noggrann utredning av inte bara syn och hörsel utan även av området känsel!
Sant att ingen vet vad ADHD är. Inget vet heller vad en depression är, vad ångest är eller ens vad smärta är. Det som inte syns finns inte, och ska därför inte behandlas… eller?
Ifall man inte vet vad det är skall det inte heller få en diagnos. Pantienten skall istället behandlas efter dess symptom och individ. Många idag är deprimerade för att dom antingen tycker det är bekvämt eller vill ha piller. Får dom en diagnos är dom ”hemma”. Många föräldrar vill även ha en diagnos på sina barn för att veta vad som är fel, i själva verket vet ingen vad som är fel. Bara att dom uppvisar vissa symptom. På vissa individer räcker det med att dom börjar spela fotboll eller joggar några timmar per vecka för att dom skall komma ner på jorden. Andra måste man som sista utväg trycka i amfetamin eller dylikt för att dom skall landa.
Men diagnosen i sig, den är inget värd om man inte vet vad som faktiskt är fel och därför bör den utelämnas då den inte är något värd i sig.
Det var värst vad du satt inne med kunskap, då.
Läkemedelsbolagen och dess lobbyister är inte att leka med. Det är bland annat känt via alla vacciner och svinpäst.
Nej, sådana uppenbara mutor håller nog inte idag. Linda säger att det här väl inte är så relevant idag. NÅ, ta och titta på hur det går till idag då – när läkemedelsindustrin intar toppositionen av dömda företag alla kategorier i USA. Man har tagit över efter vapenindustrin. Så när LIF säger att så här går det inte till idag, bör man säga att SÅ HÄR går det till idag: Det amerikanska justitiedepartementets pressmeddelande om böter på 520 miljoner dollar - 3,2 miljarder kronor (!!) för bolagets bedrägliga verksamhet http://www.justice.gov/opa/pr/2010/April/10-civ-487.html
Eller när Johnson & Johnson fick betala 81 miljoner dollar – 510 miljoner kronor – för sin illegala marknadsföring http://www.justice.gov/opa/pr/2010/April/10-civ-500.html
I Sverige är det dotterbolaget Janssen-Cilag som drog in 200 miljoner kronor förra året på ADHD-pillret Concerta och tidigare runt 300 miljoner kronor om året på neuroleptikan Risperdal – som massor av gamla fick och får utskrivet för att hålla sig stilla (en ”indikation” som pillret inte precis är godkänt för).
Svenska åklagare har dock inte vaknat än – det är ju än inte heller riktigt så illa som i USA, där läkemedelsbolagens psykofarmakologiska verksamhet hotar hela sjukförsäkringssystemet, och där justitidepartementet och andra regeringsorgan måste ingripa.
Och vad exakt har socialstyrelsen att göra med godkännanden av läkemedel att göra? Eller syftas med ordet ”lansering” på något annat? Kan ju vara värt att klargöra, eller hur?
Då, när John Virapen lyckades muta en inhyrd medicinsk expert var det Socialstyrelsen som godkände läkemedel, det var för över 20 år sedan, på den tiden Berlinmuren, Posten, Östtyskland och World Trade Center fortfarande fanns – bara så ni fattar hur gammal denna nyhet är. Snälla Aftonbladet, var är granskningen? Var är analyserna? Var är aktuella fakta? Lyft fram de bra och dåliga sidorna med psykiatrin, men försök undvika ytterligheterna (jag vet, jag vet, ni är en tabloid..) och historiska händelserna för de är verkligen inte de mest intressanta sakerna inom psykiatrin.
Som du ser i blogginlägget ovan betonar jag att han var verksam i Eli Lilly på
1980-talet.
Men det är ändå intressant att nämna Virapen i sammanhanget eftersom uppgifterna hans bok hela tiden används i debatten. Trots att erfarenheterna alltså har många år på nacken. Det ska dock poöngteras att Virapen anser sig ha aktuell erfarenhet eftersom han fortsatte jobba som konsult och eftersom han säger sig ha bekanta som forftfarande arbetar i branschen.
Korrekt, det finns ett stort frågetecken i artikeln kring om uppgifterna är aktuella. Men granska då det som granskas bör, dvs aktuella händelser.
John Virapen har ju åkt land och rike runt och sålt sin bok ett par år nu och det känns verkligen inte så fräscht längre. Han faller hela tiden tillbaka på det han gjorde på 80-talet, så om han kände till motsvarande händelser i nutid hade han säkert sagt det.
Peter Rost är en annan whistleblower som går runt med hjältegloria trots att han i sin bok öppet erkänner att han avslöjade hemligheter om Pfizer/Pharmacia för att få behålla sin lön (så fungerar det i USA nämligen). Ingen av dem är fria från skuld utan har gått över många lik i sina karriärer.
Hej,
Det var socialstyrelsen som godkände läkemedel förr i tiden.
Tjänar inte läkemdelsindustrin på alla mediciner? Finns inte detta problem bland alla läkare, eller är det bara psykiatriska sjukdomar/funktionsnedsättningar. Ibland tar ni debatten lite väl lågt, tycker jag. Intervjua dem som kan något om adhd istället för någon som jobbat på läkemedelsföretag för 25 år sedan. Sensationsjournalistik, skulle jag säga om någon frågade vad jag tycker om det här!
Bra kommentar!!!
Till dom som här nedan för fram argument som att det här är gammalt, så görs det inte längre, det här är väl ingenting etc – hur ser ni på att det är samma bolag (Janssen-Cilag, Eli Lilly, Astra-Zeneca, Novartis, Lundbeck/Forest Lab, Pfizer) som ligger i topp på listan över bedrägerier i USA – förut var det vapenindustrin med alla den industrins skumma sätt att få ut sina produkter. Titta på summan för de sista fem åren: 15 miljarder dollar i böter. Smaka på den summan ett tag. Det är väl lite svårt att efter att ha läst om den verksamhet som ligger bakom de gigantiska bötesbeloppen komma och prata om ”konspirationsteorier”. Ta och läs igenom pressmeddelandena från justiitiedepartementet, ta och läs rapporten från Public Citizen om alla de samlade fallen, och återkom sedan och säg varför det här inte ska granskas i Sverige.
Det är ju smått fantastiskt att media inte alls tagit upp det här i Sverige (vid sidan av några små notiser) och inte alls granskat motsvarande verksamhet här i landet. Det är lika fantastiskt att åklagarmyndigheten inte gett sig in i motsvarande granskning som man gjort i USA. I stället har man tittat på småaffärer som några läkares resa till en konferens; viktigt med ack så obetydligt i förhållande till den bedrägliga marknadsföringen av psykiatriska medel i stort.
Vi kan ju i det här forumet läsa om många som med hull och hår har svalt reklamen om att ADHD-medel har ”få och lindriga biverkningar” – ja det är vad föräldrar får veta i olika föredrag landet runt. Det om något är väl falsk marknadsföring? Eftersom artikeln ovan handlar om Eli Lilly så kan det finnas anledning att titta på de verkliga skadorna som Lillys ADHD-preparat Strattera ger. Det är allmänt vedertaget att bara 1 till 10 procent av alla allvarliga skadeverkningar anmäls till läkemedelsmyndigheten. Man bör tänka på det när man läser listan över de biverkningar som anmälts till FDA för Strattera under åren 2004-2010 (ha tålamod, det är många som ska upp på skärmen). Och det här är bara rapporterna för Strattera som ”primärt misstänkt medicin” (Primary Suspect Drug) http://www.lamplightersoftware.com/StratteraAllAdverseReactions2004-2010.html ”Få och lindriga biverkningar”!
Känns blåögt att inte tro att korruption finns när man ser vilka summor det handlar om… Det värsta är ju att det verkar löna sig med den bedrägliga marknadsföringen trots de kraftiga bötesbeloppen…
Intet nytt under himlen! Skulle detta vara en nyhet????
Det finns många whistleblowers som kommit ut från läkemedelsindustrin. Dom flesta får ingen uppmärksamhet alls av media och dom som gör det blir snabbt utsatta för en media-pöbel som svartmålar dom som lögnare och mytomaner.
Virapen är en av dom, Burzynski och Wakefield är två andra.
Läkemedelsbranchen har mobiliserat mot dessa efter att dom gått ut med sina resultat. Som ett annat nyligen bevisat exempel på att man inte kan medicinera alla människor på samma sätt är fågelinfluensa-viruset som bevisligen gett många narkolepsi / sömsjuka.
Men hur mycket gräver media när det gäller läkemedelsföretagen?
Avgör själva …
glädje väger nästan ingenting medans ångest väger mycket, kalla adhd för en belastning…av någon!
Det finns många whistleblowers som kommit ut från läkemedelsindustrin. Dom flesta får ingen uppmärksamhet alls av media och dom som gör det blir snabbt utsatta för en media-pöbel som svartmålar dom som lögnare och mytomaner.
Virapen är en av dom. sen har vi Burzynski och Wakefield.
Läkemedelsbranchen har mobiliserat mot dessa efter att dom gått ut med sina resultat. Som ett annat nyligen bevisat exempel på att man inte kan medicinera alla människor på samma sätt är fågelinfluensa-viruset som bevisligen gett många narkolepsi / sömsjuka.
Men hur mycket gräver media när det gäller läkemedelsföretagen?
Avgör själva …
Dilma i Braasilien har ratt. Man maste ha gratis sjukvard. Igar gick jag till sjukhuset. Besokte lakare, fick diagnos, fick medicin. Allt gratis. Tog 1,5 timmar. Lakemedel som business ar totalt hemskt. Man ar intresserad av mediciner som skall uppepas och anvandas kroniskt mer pengar da. Man hade klarat av mycket misar, om man loste sjukvarden. I fattiga lander saljer man sin Spis for att kopa medecin, sedan lagar man mat pa oppen eld.
Det ar ackligt att se hur sjukvarden profiterar pa radslan att just bli sjuk. En godvan fick en rakning pa 400 000 sek kostnader som inte hans mammas forsakring tackte. Detta prutade ner till 70 000 sek med en advokat. Bara att det gick att pruta visar hu snett det ar.
Diagnoser kommer, Diagnoser går. Endast de verkliga besvären består. Att bota och lindra nu ses som geschäft när Pöbeln gapar med vidöppen käft. Kritiken är starkast från de som ej lider. Ack, om det vore som gamla tider. När läkaren tilläts, med kunskap och vilja, få bota och lindra , från sjukdomar skilja. Och de som utan ett helt alfabet, fick lindra sin sin ångest när huskur gick bet.
Ack, mina vänner tack för debatt, även om några här verkat få fnatt.
Även om jag förstår ditt resonemang, så är det viktigt att diskutera sådant här… Skulle läkare och medicinalmetoder aldrig ha ifrågasatts så skulle vi kanske ex fortfarande ha lobotomerat våra svårast psyksjuka, vilket på sin tid iofs kanske gjordes gjordes i all välmening, men som vi nu i efterhand inser vilkea grova övergrepp det var…
HAN vet inte vad adhd är och vad den medicinen kan hjälpa barn att klara skolan och relationer med andra människor! Om man ger barn som inte har adhd blir effekten motsatt. Det är av den anledningen barn med narkolepsi behandlas med samma medicin.
Adhd-barn-pappa
Det är ju klart att de tar avstånd från Virapen!
AB borde gräva djupt och få fram sanningen kring kopplingen mellan psykiatrin – läkarna och läkemedelsbolagen.
Hundratals nya diagnoser och mentala störningar har inneburit rena guldgruvan för läkemedelsindustrin.
Kopplingen är helt uppenbar!
Sånt här har man läst tidigare om.SKANDAL Konsulenten på Socialstyrelsen borde fått sparken och åtalats.
Sånt här har man läst om tidigare.Konsulten på Socialstyrelsen borde blivit åtalad och fått sparken.
Det största problemet är väl antagligen helomvändningen när det gäller dessa preparat som inte fanns i FASS ens 1996 utan togs in speciellt för vissa patienter. Nu skall visst var och varannan behandlas med dess mediciner. Det kommer bli en helomvändning snart och dom som behöver dessa preparat kommer ej att få….
Tråkigt efter dom fyller en så viktig funktion på dom som behöver.
Men nu räcker det med att man fyller i ett A4 med frågor och sedan är man berättigad till dessa amfetaminderivat och det kommer nog snart bli slut på det och allt förbjuds och dom som behöver kommer att bli utan och dessa bra/verksamma medicinerna blir bannlysta.
Och dom behövande blir utan hatar verkligen modet i att skriva ut dessa preparat till var och varannan..
Som jag ser det så beror majoriteten av alla psykiska problem på att vi själva har skapat ett samhälle som är skadligt för oss själva… Tror knappast att vi är skapta för den stressen vi lever i i dag, press från staten att jobba, press från jobbet att prestera, hjärntvättade av media att tjäna pengar för att kunna konsumera, fixa och trixa med den lilla lediga tid vi har för att kunna leva ett någorlunda familjeliv och alldeles för lite tid för de saker vi egentligen uppskattar… Fundera en stund på vilka som egentligen tjänar på det samhälle vi lever i, för inte är det vi vanliga ”Svenssons” som både mår dåligt och tvingas ta hand om våra nära och kära som mår dåligt… Så varför tillåts detta fortgå? Är vi så jäkla dumma så att vi accepterar detta bara för att vi får en ”morot” kastad åt oss då och då i form av den senaste datorn, tv:n, musikanläggningen eller den där vräkiga bilen som vi jobbat X antal timmar övertid för att få råd med?
Vet nån vad schizofreni är?
Jag blir glatt överraskad över att såpass många ändå vet att ”ADHD” egentligen inte existerar, utan är ett samlingsnamn för lite av varje.
Nu säger jag inte att det är fel att behandla s.k ”ADHD”-barn i samtliga fall, men nog hade det varit bättre om det hade delats upp i alla olika psykiska problem som det faktiskt täcker. Som det är nu så kan vem som helst få diagnosen ”ADHD”, men tyvärr så är ju psykiska problem egentligen inte sjukdomar (och nej, alkoholism/fetma är inte, har aldrig varit och kommer aldrig bli sjukdomar).
Helt korrekt – fungerar likadant idag!
Samtidigt så stämplade man gärna oliktänkande som psykiskt sjuka tidigare (i viss mån även idag), så många psykiskt sjuka tidigare var i själva verket inte psykiskt sjuka alls, utan uppfattades bara som ”udda” och annorlunda av samhället. Men visst är alla psykiska sjukdomar inte en effekt av samhället, men den relativt låga psykiska allmänhälsan är med största sannolikhet det… Är bara att se hur många som tvingas äta ex SSRI-preparat för att överhuvudtaget fungera i samhället i dag… Läste någonstans att en av fem i dag har upplevt en måttlig deppression under sitt liv och trenden pekar snarare mot en ökning och en nedgång i åldrarna, än mot en minskning, är det verkligen så vi vill ha det? Finns det verkligen ingen självinsikt i vårt samhälle att det samhälle vi skapat i själva verket tär på oss? Som exempel, varför har vi inte redan 6-timmars arbetsdagar? Visst skulle det kunna leda till en nedgång av ekonomin, men personligen tror jag att hälsoeffekten och de minskade kostnaderna i psykvård och övrig vård skulle täcka upp det gott och väl, sen så leder minskade arbetstimmar per person logiskt sett även till ökad sysselsättning… Men sanningen är den att politikerna inte vill ha en minskad arbetslöshet, då hög arbetslöshet ger arbetsgivarna möjlighet att välja och vraka, samt en minskad löneutveckling… Man skulle även kunna tro att en frisk person i arbete är det mest lönsamma för staten och ekonomin, men i själva verket så ökar lönsamheten av att vi mår dåligt så länge det går att medicinera oss i ”arbetsskick” med alla möjliga preparat som vi får betala dyra pengar för… Varför? Jo, konsumtion ökar BNP, vilket av någon sjuk anledning ”drevet” anses vara ett mått på vår hälsa, när det i själva verket är ett mått på vår ohälsa…
UPPRÖRANDE…PENGAR PENGAR…MÄNSKLIGT LIDANDE
http://www.vanityfair.com/politics/features/2011/01/deadly-medicine-201101
http://www.propublica.org/article/piercing-the-veil-more-drug-companies-reveal-payments-to-doctors
http://www.dagensmedicin.se/dagensapotek/nyheter/2010/10/29/miljardboter-for-bolag/index.xml
http://www.cbsnews.com/video/watch/?id=7206290n&tag=mncol;lst;2
Läs boken ”Pillret” och förstå de enorma vinstintressen som ligger bakom diagnostisering med åtföljande medicinering – en industri som inte hyser det minsta lilla intresse för barns och ungas funktion och funktionshinder och därmed deras behov av livsstilsförändring genom daglig, anpassad kost och rörelse samt kompensation – något som skulle kunna förändra deras biokemi och därmed deras beteenden och därmed diagnos…
Du, just du, kan börja med att gå på konferensen i Stockholm den 28 oktober som http://www.behandlaautism.nu anordnar – förbered dig genom att gå in och läsa på http://www.npif.no och http://www.neurozym.com samt http://www.drneubrander.com och se hans videodokumentationer om hur barn och unga tillfrisknar ELLER välj att fortsätta med att sticka ned huvudet i sanden och tro på vad de giriga läkemedelsföretagen vill att vi skall tro på – allt för den höga vinstens skull! VAR finns barnens livskvalitet i detta!?
Friskare barn och unga NU!
en notering av Issa Jesus, lärjungen magnus sandberg.
det har av Herren Den Heliga Anden kommit till mig hur det verkligen ligger till med psykiatrikerna, läkemedels företagen och oss som äter vad som bjuds i läkemedelsform.
jo..
läkemedelsföretagen är aktienoterade, det innebär att de [b]inte [/b]bedriver välgörenhet eller har intresse att förse folket, brukarna, med helande läkemedel som gör folk friska från psykiska åkommor.
de har [b]monekylärbiologer [/b]som sitter å plockar ihop sammansättningar av monekyler som ska fungera som piller eller injektioner, men de är inte ”designade på monekyl nivå” för att läka folks åkommor.
de är designade att upprätthålla sjukdomarna i folket samtidigt som de lugnar ner olika yttringar av sjukdommarna. men som sagt, de läker inte ut ”skadorna” utan upprätthåller sjukdomarna, för att brukarna ska tvingas fortsätta med pillren, injektionerna eller vad det nu är som erbjuds.
och psykiatrikerna är köpta av zurich, astra-zeneka, och andra intressenter i hela karusellen. det är en charad och lögner och pengar är drivkrafterna, mammon.
läkemedelsföretagen har chefer som ska tjäna pengar på verksamheten, och företagen ska drivas med vinster som blir aktieutdelning till aktieägarna, och allt detta baseras på att det finns folk som ”måste” ha deras produkter.
tro för all del inte att det är välgörenhet som dessa företag ägnar sig åt, de är inte ägda av sjukvården eller kommuner som vill att folk ska ha det bra, dessa företag ägnar sig åt rovdrift på de som har svackor i sina liv, på folk som gått in i väggen, det är då som de slår till och skaffar sig kunder för livet, brukare som kommer ägna hela sina liv åt att äta, injicera deras dynga, droger som är designade för att hålla folk sjuka så de blir vinstgenererande åt företagen som [i]egentligen[/i] borde göra folk friska. å läkarna ställer diagnoser..
jag tror de vet allt som man kan veta om alla psykiska, och fysiska åkommor, men de gör inte folk friska för då är det inte bra affärer. folk ska ge dem alla sina pengar, i utbyte mot att fortsätta vara sjuka, i klorna på vinstintressen. lite svinn får man räkna med.
zyprexa gav mig 50kg´s övervikt, och magnus har stridit mot zurich och de har alla resurser för å vinna och jag har inga resurser. de vann den striden och jag fick diabetes. jag fick en ekonomisk ersättning av löf, men min hälsa? den tog zurich.
jag har en känsla av att de designar medikamenten så att man får vanföreställningar, tvångstankar och självmords tankar. och då behöver man medecin för att bryta de dåliga tankarna, mer medecin, mer plågor, mer vinster åt läkemedels företagen.
så nu vet ni den kalla verkligheten, så som den kommit till mig.
det finns ett hopp, och det är att det andliga, Gud, kommer stoppa deras verksamhet och vi får bli friska och sunda. det får vi hoppas på.
kärlek till er, och öppna sanna ögon inför hur det ligger till med psykiatrin. läkarna har nog sin del i det hela. sanningen ska göra oss fria!
hälsningar
Issa Jesus på shizofreniforumet http://www.viska.se
magnus, lärjungen.
Din notering, Issa Jesus, lärjungen magnus sandberg, är helt underbar och sann!
Inte för att jag nu tror att gud kan förlösa oss från dessa onda
läkemedel som inleder oss i frestelsen att tro att vi kommer att bli
friskare genom pillret än genom den rätta födan och den dagliga
rörelseaktiviteten samt vår tillhörighet i gruppen/gemenskapen!
Jag tror, som du nog förstår, på den dag då vi utan att bli rädda för
att få sparken från våra arbetsplatser, kan ge patienten upplysning om
att det finns möjligheter till ett betydligt friskare liv genom den
rätta kosten, http://www.npif.no , http://www.behandlaautism.nu och
http://www.drneubrander.com , http://www.youtube.com/watch?v=Qy7-RIYk-t0 ,
http://www.medhelse.no m.fl. och den dagliga rörelsen,
http://www.bunkeflomodellen.com/bunke_project.aspx (här finns nyare
forskning också, av två stora, oberoende studier av varandra, som visar
att tio månader med daglig rörelse ger bättre behandlingsresultat än tio
månader med antidepressiva mediciner – men jag har inte tillgång till
artikeln som stod i ett nummer av Näringsmedicinsk tidskrift just nu).
Hej!
Jag vill kommentera att psykisk ohälsa kommer att öka, på grund av barn och vuxenmobbing med mera. Och läkararna skulle få gå på kurser då och då ,för att nå kompentensutveckling.Man kan träna sig ett starkt psyke, jag talar av erfarenhet. Motion är otroligt viktigt,man får endorfiner.Och att inte grubbla.Läsa böcker och vara aktiv. Som dom flesta vet är suduko bra hjärngympa. Mediciner kan vara bra för tillfället,men någon längre medicinering är absolut inte hälsosamt. Att det skrivs ut för mycket mediciner, kan bero till stor del att läkarna är överbelastade med jobb. Då är det enkelt att ge mediciner så är dom av med dom personerna.